
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.4 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -22 °C |
| Height | 11.4 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 12.3952 mm |
| Current Rating | 20 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Red |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Circuit Application | Power |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Current Rating | 20 A |
| Housing Color | Red |
| Plating | Tin |
| Plating Thickness | 800 nm |
| Number of Power Positions | 3 |
| Number of Signal Positions | 0 |
| Sealable | No |
| Contact Retention | With |
Stock: 2620
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38814
Ext.Price$0.38814
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38814 | $0.38814 |
| 10 | $0.32744 | $3.27440 |
| 25 | $0.29153 | $7.28825 |
| 50 | $0.28461 | $14.23050 |
| 100 | $0.27785 | $27.78500 |
| 300 | $0.25561 | $76.68300 |
| 500 | $0.23515 | $117.57500 |
| 1000 | $0.21633 | $216.33000 |
| 3000 | $0.19901 | $597.03000 |
| 5000 | $0.18308 | $915.40000 |
| 10000 | $0.16842 | $1684.20000 |
